Please enable Javascript for optimal viewing. For help, click here.

News

Skate Canada BC/YK Section 2014 Award Recipients

Wed, 7 May 2014

BURNABY, BC: Skate Canada BC/YK announced a number of award winners over the weekend at its Annual General Meeting in Burnaby, British Columbia.

The recipients were presented with their awards on Saturday night at the annual awards banquet. The winners received their awards from various presenters, including, Olympic Silver Medalist Kevin Reynolds, and Junior World Bronze Medalists Madeline Edwards & Zhaokai Pang.

The 2013-2014 recipients are:

  • Skate Canada Club and Recreation Coach Award of Excellence
     Danalee Harrison, Newton Skating Club, BC Coast Region
  • Skate Canada Competitive Coach Award of Excellence
     Joanne McLeod, BC Centre of Excellence, BC Coast Region
  • Skate Canada Officials Award of Excellence
    Sharon Dahl, Cheam Skating Club, BC Coast Region
  • Skate Canada Section Officials Award
     Lorraine Mapoles, Mount Boucherie Skating Club, Okanagan Region 
  • CanSkater of the Year Award
    Chiemela Joy Anumba, Aldergrove Skating Club, BC Coast Region
  • Program Assistant of the Year
    Rachel Rollke, Aldergrove Skating Club, BC Coast Region
  • Lifetime Achievement Award
    Susan Heffernan, Sunshine Coast Skating Club, BC Coast Region
  • STARSkate Athlete of the Year
     Halla Aitken, Peace Passage Skating Club, CNCR Region
  • Skate Canada Section Volunteer Award
    Laura Carr, Kelowna Skating Club, Okanagan Region
  • Audrey Moore Participation Award
    Debbie Mandryk, Cranbrook Skating Club, Kootenay Region
  • Adult Skating Award
    Monique Husslage, Newton Skating Club, Okanagan Region
  • Skate Canada Competitive Skate Athlete Award
    Sarah Tamura, BC Centre of Excellence, BC Coast Region
  • Skate Canada Section Volunteer Coach Award
    Sheri Delmaestro, Coquitlam Skating Club, BC Coast Region
  • BC/YK Section Volunteer Award
    Joan Omasta, Kamloops Skating Club, Okanagan Region
  • Coaches Choice Award
    Hilary Quick, Connaught Skating Club, BC Coast Region
  • Susan Griffith Committee Chairman Award
    Margaret Warwick, Connaught Skating Club, BC Coast Region
  • Female Youth Promise Award
    Megan Yim-BC Centre of Excellence, BC Coast Region
  • Male Youth Promise Award
    Eric Liu, BC Centre of Excellence, BC Coast Region
  • Dance Youth Promise Award
    Brianna Delmaestro & Timothy Lum, Coquitlam Skating Club, BC Coast Region
    BC/YK Section Skaters Award of Acheivement
    Shaya Jeffery, Fort St. John Skating Club, CNCR Region

To see pictures from the awards evening please visit the 2014 BC/YK Section Awards Banquet Album.