Please enable Javascript for optimal viewing. For help, click here.

News

Skate Canada BC/YK Section 2016 Award Recipients

Wed, 4 May 2016

BURNABY, BC: Skate Canada BC/YK recognized award winners on April 30, 2016 at its Annual General Meeting (AGM) at the Delta Burnaby Hotel and Conference Centre.

The recipients were presented with their awards on Saturday night at the annual awards banquet. The winners received their awards from various presenters, including, 2016 Canadian Silver Medalist & World Team Member Liam Firus & 2016 Canadian Bronze Medalist and 2014 Olympic Silver Medalist Kevin Reynolds.

 

The Skate Canada National Awards Program honours dedicated members of the skating community who have donated their time to help contribute to improving the quality of skating in Canada.

The 2016 recipients are:

  • Skate Canada Club and Recreation Coach Award of Excellence
    Marilyn Kreuzinger, Mile Zero Skating Club, CNCR Region
  • Skate Canada Competitive Coach Award of Excellence
    Joanne McLeod, Champs International Skating Centre of BC, BC Coast Region
  • Skate Canada Section Officials Award
    Cheyenne Irvine, Valleyview Skating Club, Okanagan Region
    Skate Canada Officials Award of Excellence Award
    Sherri McAndless, Connaught Skating Club, BC Coast Region
    Audrey Moore Participation Award
    Susan Morriss, Racquet Club of Victoria, Vancouver Island Region
  • CanSkater of the Year Award
    Valen Collins, Terrace Skating Club, CNCR Region
  • Program Assistant of the Year
    Sarah Wildy, Aldergrove Skating Club, BC Coast Region
  • Lifetime Achievement Award
    George Hatton, White Rock South Surrey Skating Club, BC Coast Region
  • STARSkate Athlete of the Year
    Claire Sibbald, Beaver Valley Skating Club, Kootenay Region
  • Skate Canada Section Volunteer Award
    Gail Weber, Fort St. John Skating Club, CNCR Region
  • Adult Skating Award
    Nancy Edwards, White Rock South Surrey Skating Club, BC Coast Region
  • Skate Canada Competitive Skate Athlete Award
    Sarah Tamura, Champs International Skating Centre of BC, BC Coast Region
  • Skate Canada Section Volunteer Coach Award
    Colleen Laferriere, Aldergrove Skating Club, BC Coast Region
  • BC/YK Section Volunteer Award
    Margot Delorme, Kerrisdale Skating Club, BC Coast Region
  • Coaches Choice Award
    Jane Sawbridge, Nanaimo Skating Club, Vancouver Island Region
  • Susan Griffith Committee Chairman Award
  • Sharon Dahl, Cheam Skating Club, BC Coast Region
  • Female Youth Promise Award
    Olivia Gran, Kelowna Skating Club, Okanagan Region
  • Female Youth Promise Award
    Vasilisa Matantseva, Champs International Skating Centre of BC, BC Coast Region
  • Male Youth Promise Award
    Aleksa Rakic, Champs International Skating Centre of BC, BC Coast Region
    BC/YK Section Skaters Award of Achievement
    Riley Condon, SunBowl Skating Club, Okanagan Region