Board of Directors

Hilary Quick Chairman
Lorraine Mapoles Past Chairman
Shelley Verhelst Vice Chairman
Syd Hughes Director of Finance
Sharon Dahl Director
Leslee Rushton Director
Joan Omasta Director
Janice Hunter Technical Committee Chair
Margaret Warwick Skating Programs Chair
Diane Nielsen Athlete’s Trust
Marilyn Kreuzinger Coaches Representative
Laura Carr Skater Development Chair

Working Group

Hilary Quick Chair
Kevin Gordon BC Coast Chair
Carol Giesbrecht Cariboo North Chair
Jacinta Marina Kootenays Chair
Janet Gordon Okanagan Chair
Lynne Henderson-Drake Vancouver Island Chair

Athlete Trust Committee

Diane Nielsen Chair
Hilary Quick BC Section Chair
Syd Hughes BC Section Treasurer
Laura Carr Skater Development Chair
Amie Garras Trustee
Kendra Low Trustee
Vanessa Sturdy Trustee
Keegan Murphy Trustee
Megan Wing Trustee
Gary Wong Trustee

Awards Committee

Hilary Quick Chair
Shelley Verhelst Vice Chair
Lorraine Mapoles Past Chair
Margaret Warwick Skating Programs Chair
Jamie McGrigor Director of Development

Competitions Committee

Bev Viger Section Event Manager
Margaret Warwick Event  Coordinator                           
Robynne Shaw Event Coordinator
Janice Hunter Announcements & Technical
Laura Carr Schedule Coordinator
Diane Nielsen Hotel Coordinator
Murray Anderson Music Technician
Wendy Martin-Stroyan Anouncer Coordinator
Rebecca Oxland Medical Coordinator
Brenda Kawasaki    Registration
Lori Vonhardenberg Registration
Steve Muff Production
Dawn Williams Judges
Lesley Morrison Synchro Chair
Cheyenne Irvine Adult Skating

Data Specialists Committee

Sharon Dahl Chair
Wayne Sutherland Vice Chair
Lyse Prendergast BC Coast
Jeanien Carmody-Fallows CNCR
Allana Ferro Kootenay
Megan Sutherland Okanagan
Kathy Wallace Vancouver Island

Finance Committee

Syd Hughes Chairman
Lorraine Mapoles Member
Hilary Quick Member
Shelley Verhelst Member

Hall of Fame Committee

Syd Hughes Chairman
Murray Anderson Member
Gail Weber Member
Brian Pound Member
Wendy Martin-Stroyan Member
Audrey Williams Member

Judges Committee

Dawn Williams Chair
Pat Mayne Past Chair
Janice Hunter Technical Chair
Cheyenne Irvine Secretary/ Region Judge Rep Liaison
Sherri McAndless Training
Amie Garras Promotions (Juvenile & Evaluator)
Susan Morriss Promotions (Novice to Senior)
Joanne Nickel Data/ Manuals
Lesley Morrison Synchro Rep

Membership Committee

Shelley Verhelst Chairman

Public Relation Committee

Brian Pound Historian
Janice Hunter Website

Skater Development Committee

Laura Carr Chair
Dawn Williams Past Chair
Sally Rehorick Vice Chair
Marilyn Kreuzinger Coaches Rep
Janice Hunter Technical Directior
Kevin Bursey Member
Neil Wilson Member
Aaron Lowe Member
Jason Mongrain Member
Keegan Murphy Member
Jamie McGrigor Director of Development
Steve Muff Director of Development

Skating Programs Committee

Margaret Warwick Chair
Cheyenne Irvine Adult Skating
Margaret Warwick CanSkate
Lesley Morrison Synchronized Skating

Synchronized Skating Committee

Lesley Morrison Chair
Margaret Warwick Vice Chair
Kortney Story Event Coordinator
Shannon Downing Secretary/ Events Coordinator
Susan Morriss Technical
Syd Hughes Promotions/ Training

Technical Advisory Group Committee

Janice Hunter Representative of the Board
Sharon Dahl Data Specialists
Dawn Williams Judges
Vanessa Sturdy Technical Officials
Marilyn Kreuzinger Coaches Representative
Jamie McGrigor Director of Development
Steve Muff Director of Development

Winter Games Committee

Danielle Williams Provincial Advisor
Janice Hunter Assistant Provincial Advisor
Jean Tetarenko Special Olympics Contact